Aktualitet

​Një lloj i ri i koronavirusit po përhapet në Austri

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:44 - 17/01/21 |
mapo.al

Lloj i ri britanik i koronavirusit është gjithnjë e më i pranishëm në Austri, dhe kjo tani tregohet nga testimi falas në masë, i cili aktualisht po kryhet në Vjenë.Një kontroll i hollësishëm i rezultateve pozitive të testit në vetëm një qendër prove tregoi, se 14 nga 83 mostrat me shumë gjasa përmbajnë një mutacion të virusit britanik.


Një lloj jashtëzakonisht ngjitës i koronavirusit është konfirmuar në provincën Shtajerska, dhe më parë në provinca të tjera, gjë që tregon se ai po përhapet nëpër Austri.
Aktualisht, sipas një studimi nga Universiteti Mjekësor, shkaku i sëmundjes në deri në 17 për qind të rasteve është një lloj i ri në Vjenë.Në Vjenë, të gjitha testet pozitive PCR analizohen automatikisht për një lloj të ri”, tha sekretari i Shëndetit i Vjenës Peter Hacker.


Kur Hacker dha një urdhër për analiza shtesë të të gjitha rezultateve pozitive, ai tha se nuk do të habitej nëse një lloj tjetër do të ishte i pranishëm në 15 deri në 20 për qind të të infektuarve.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas