Aktualitet

Virusi/ 10 mësues shqiptarë në Kinë kërkojnë ndihmë: S’dalim dot nga shtëpitë

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 08:20 - 27/01/20 |
mapo.al

10 shtetas shqiptarë që punojnë në një provincë të Kinës veriore, si mësues të gjuhës angleze kërkojnë ndihmë për t’u rikthyer në Shqipëri.


Mësuesi M. Corja përmes një mesazhi në Whatsapp shprehet:Bashkë me nëntë miqtë e mi ne jetojmë në provincën e Changchun, Jilin. Punojmë si mësues të gjuhës angleze. Kemi katër ditë që nuk dalim nga shtëpitë. Jemi plotësisht të izoluar.


Ndjehemi shumë të rrezikuar dhe kemi nevojë nëse shtetit shqiptarë mund të na ndihmojë të kthehemi pasi e kemi të pamundur. Situata sa vjen dhe po rëndohet”.

M. Corja, njëri nga 10 mësuesit që apelon për ndihmë po ashtu thotë se:

“Këtu në Changsha një qytet me 7 milionë banorë ku ne jetojmë prej 1 viti, media thotë qe ka 18 te infektuar por ka me shumë. Shifra e saktë nuk jepet pasi s’duan të shtohet paniku. Nga informacionet që kemi janë edhe shumë shqiptarë të tjerë në provinca të ndryshme të Kinës”.


Etiketa: , ,

Pas