Aktualitet

10 mijë nxënës më pak/ Shahini: Kanë ikur dhe në kohën e PD-së


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:28 - 17/09/19 |
ro ot

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini iu përgjigj akuzave të PD-së për braktisjen e shkollës. Ajo pranoi se këtë vij janë 10 mijë nxënës më pak se vitin e kaluar. Ajo tha se trendi i rënies ka nisur që nga koha e qeverisjes së PD.


“Shifrat e publikuara për numrin e nxënësve janë të pasakta dhe të pjesshme. Nuk është përfshirë parashkollori dhe arsimi profesional.


Në krahasim me vitin e kaluar kemi 10 mijë nxënës më pak dhe jo 100 mijë sa deklaroi PD. Nuk janë rakorduar ende shifrat, ka ende lëvizje nga njëra shkollë në tjetrën. Rënia e numrit të nxënësve nuk është një dukuri e tanishme. Ka 15 vite që ka nisur ky trend”, tha Besa Shahini.Kujtojmë se PD deklaroi dje se në 6 vitet e fundit, Shqipëria numëron 145 mijë nxënës më pak.Lexo edhe:PD: Janë larguar 145 mijë nxënës, mbi 200 shkolla të mbyllura

1


Etiketa: , ,

Pas