KMR

102-vjeçarja që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht koronavirusin për herë të dytë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:37 - 03/12/20 |
mapo.al

Një rast i jashtëzakonshëm. Kështu mund të cilësohet ai i Angelina Friedman, e cila është prekur për herë të dytë nga koronavirusi dhe ka arritur të mbijetojë.102-vjeçarja i mbijetoi gripit spanjoll në vitin 1918 dhe po ashtu mposhti kancerin.


Infektimi i parë i Friedman ndodhi në mars teksa ajo ishte në spital për një procedurë të vogël mjekësore. Në atë kohë, e moshuara kaloi një javë në spital para se të kthehej për t’u izoluar në dhomën e saj dhe për të dalë negative më 20 prill.
Por në fund të tetorit, e bija Joanne Merola mori një telefonatë nga shtëpia e të moshuarve, ku iu tha se e ëma kishte dalë përsëri pozitive.“Ajo kishte simptoma, ethe, kollë të thatë dhe u izolua”, tha Merola, teksa shtoi se disa ditë më vonë,  më 17 nëntor mori lajmin e pabesueshëm se e ëma kishte kishte testuar negative.

Lexo edhe :  Zbulohet kura e parë kundër koronavirusit, e njëjta që përdori Donald Trump

Një test i dytë konfirmoi rezultatet negative dhe Friedman u zhvendos nga izolimi në dhomën e saj. Edhe pse ka humbur pjesën më të madhe të dëgjimit dhe shikimi i saj është i dobët, e moshuara ende feston jetën dhe mundësitë e pafundme që ajo i ka dhënë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas