Aktualitet

107-vjeçarja tregon se përse ia dha votën Albin Kurtit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:08 - 15/02/21 |
mapo.al

Votuesja më e vjetër në Kosovë, 107-vjeçarja Xhezide Aliu, ka treguar se i ka besuar Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit.  Ajo tha për Klan Kosova se votën ia dha figurave kyçe të Lëvizjes Vetëvendosje, sepse i janë dukur më të mirët.

“E sundoftë këtë vend me faqe të bardhë”, – ka qenë porosia e 107-vjeçares për Kurtin, i cili nuk ngurroi ta përmendë në fjalimin e tij si kryeministër i ardhshëm i Kosovës.


“Kjo ditë do të mbahet mend si dita kur populli kaloi përçarjet dhe ndasitë. Ka për t’u mbajt mend edhe për votimin e gjyshes Xhezide Aliu. 107 vjeçe është dhe në këtë të ftohtë dimri e akulli, ajo mund të qëndronte në shtëpinë e saj, por doli të votonte. Ajo dha një mesazh për të rinjtë”,  – u shpreh Kurti.

Lexo edhe :  Kurti: Greqia t’i bashkohet bllokut të vendeve që e kanë njohur KosovënDje, në qendrën e votimit në fshatin Dardani, Ferizaj, e moshuara tha se ka marrë pjesë gjithmonë në zgjedhje, dhe se kësaj radhe pret ndryshim për të rinjtë.


“Prej që e mbaj në mend se ka filluar votimi, unë kam votuar. Të rinjtë shpresoj që marrin rrugë të drejtë. Pres ndryshim për të rinjtë, të rriten, gëzohen e të përparojnë. Të rinjtë të dalin në dritë dhe kryetari i ri t’i kënaqë të gjithë. Nuk kam lënë asnjëherë pa votuar”, – u shpreh Xhezide Aliu.


1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas