Aktualitet

“12 mjekë për 10 mijë banorë”, Basha: Vendi me numrin më të ulët të mjekëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:54 - 27/02/21 |
mapo.al

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka ngritur sot të tjera shqetësime lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit në vend.

Përmes një postimi në “Instagram”, Basha ngre shqetësimin e mungesës së mjekëve në Shqipëri.


“56 ditë deri më 25 prill. 100 dështimet e Ramës në 8 vite. Sa është numri i mjekëve për 10 mijë banorë në Shqipëri? Përgjigja 12 mjekë për 10 mijë banorë”, shkruan Basha.
Ai citon një shkrim të revistës “Monitor” me titullin: “Harta e OBSH-së, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të mjekëve në botë, ia kalojmë vetëm Afrikës dhe Indisë”. 

1


Etiketa: ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas