Aktualitet

13 Eurodeputetë- Mapo nesër: Qeveria shqiptare shkeli praktikat europiane


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:17 - 14/04/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo, në numrin e nesër ka në fokus reagimin e 13 eurodeputetëve ndaj trajtimit të kontollorëve të Rinasit.

Mënyra se si e trajtoi qeveria shqiptare krizën e Rinasit me blinda ushtrie, arrestime dhe kontrollorë të huaj, ka krijuar shqetësim te një pjesë e deputetëve të Parlamentit Europian.


Me anë të një letre, 13 prej tyre iu janë drejtuar instancave më të larta të Komisionit Europian, duke kërkuar që të reagojnë energjikisht pranë qeverisë shqiptare për zgjidhjen e problemit.

Qeveria shqiptare është përpjekur të zgjidhë këtë situatë në kundërshtim me praktikat europiane, me dërgimin e ushtrisë, marrjen e kontrollorëve të huaj, burgosjen e disa prej grevistëve dhe kërcënimin e tyre se do të humbisnin vendin e punës”.
2


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas