Aktualitet

14-vjeçari nga Fieri i shpëton mrekullisht tërmetit në Samos, fjalët e para nga spitali


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:40 - 01/11/20 |
mapo.al

Të premten, ishulli i Samos-it në Greqi u trondit nga një tërmet 6.7 ballë.


Si pasojë e lëkundjeve të fuqishme sizmike, që shkaktuan dëmtim të banesave mbeti i plagosur një 14-vjeçar shqiptar nga Fieri.


I mituri Eriko Mane, teksa gjendet i shtruar në spitalin e fëmijëve në Athinë shprehet:“Ju falënderoj shumë që po më dërgoni mesazhe, edhe po kërkoni zgjidhje për mua. Faleminderit shumë dhe gjithçka do shkojë mirë”.
14-vjeçari u operua në këmbë dhe gjendja e tij shëndetësore aktualisht është e mirë dhe mjekët thonë se ndodhet jashtë rrezikut për jetën.Ndërkohë dy adoleshentë – një djalë dhe një vajzë – ndërruan jetë në ishullin grek të Samos-it, pasi mbi ta u shemb një mur.

Eriko Mane i mbijetoi tërmetit tragjik dhe dje u vizitua edhe nga ambasadorja shqiptare në Athinë, Luela Hajdaraga.

Dëmet më të mëdha tërmeti i ka shkaktuar në anën turke, ku në qytetin e Izmirit kanë humbur jetën 39 qytetarë si dhe janë shembur 6 ndërtesa. Mes viktimave janë edhe tre shqiptarë me origjinë nga Kosova.

LEXO EDHE: 

Rëndohet bilanci – Tre shqiptarë të vdekur nga tërmeti në Turqi

1


Etiketa: , , , , ,

Pas