Aktualitet

15 mijë të vdekur nga koronavirusi në SHBA, 455 mijë të infektuar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:52 - 10/04/20 |
mapo.al

Ende vendi më i goditur nga koronavirusi i ri në botë, me më shumë se 454 500 raste, SHBA regjistroi sot mbi 14 820 vdekje. Në total, 24 223 persona janë shëruar nga pandemia. Shteti amerikan i Nju Jorkut vazhdon të jetë epiqendra, me më shumë se 6 200 vdekje në total.


“Kjo do të jetë java më e vështirë dhe më e trishtueshme e jetës së shumicës së amerikanëve. Ky do të jetë momenti ynë Pearl Harbour dhe momenti ynë 9/11, vetëm se nuk do të lokalizohet, do të ndodhë në të gjithë vend”, tha Trump për “Fox News” të dielën.Në total, 1,5 milionë njerëz janë infektuar nga COVID-19 në botë, që kur u shfaq për herë të parë në qytetin kinez Wuhan në fund të vitit të kaluar. Numri global i vdekjeve po i afrohet 95 000, ndërsa rreth 351 000 persona janë të shëruar.


LEXO EDHE: 

Guvernatori i Nju Jorkut: Virusi, djalli i njëjtë sikurse 11 shtatori 2001


Etiketa: , , ,

Pas