Aktualitet

“19 persona në Berat votuan 53 herë”- PD: Ja dokumenti që fakton parregullsitë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:42 - 17/05/21 |
mapo.al

Partia Demokratike, me anë të një njoftimi për mediat, ka nxjerrë një dokument, ku sipas saj fakton parregullsitë e votimit në qarkun e Beratit.


19 persona kanë votuar 53 herë, mes të cilëve 2 persona kanë votuar 2 herë“, shkruhet në njoftimin e PD.


Kujtojmë se në qarkun e Beratit diferenca për mandatin e pestë të PS dhe mandatit të LSI është 77 vota.

Njoftimi nga PD:Kryqëzimi i të dhënave të shenjave të gishtave ka faktuar votimin e parregullt në qarkun e Beratit.19 persona kanë votuar 53 herë, mes të cilëve 2 persona kanë votuar 2 herë.

Kjo e dhënë është shumë e rëndësishme, sepse verifikon që persona të ndryshëm kanë mashtruar duke votuar në emrin e perosnave të tjerë.

Në Qarkun e Beratit diferenca për mandatin e pestë të PS dhe mandatit të LSI është vetëm 77 vota.

Lexo edhe :  Ankimimi i PD dhe LSI / Shtyhet për nesër vendimi i KAS për Qarkun e Beratit

Ky dokument u pranua të merret nga KAS dhe nxjerr në pah parregullsitë proceduriale të procesit të votimit.

PD theksoi se nëse KAS do të kishte pranuar të kerkonte edhe prova të tjera për blerjen e votës mes legalizimeve, punësimeve, përdorimit të shtetit për përfitim elektoral, masakra zgjedhore do të ishte shfaqir e plotë para shqiptarëve.

PD akuzon KAS se po pengon transparencën e zgjedhjeve.

175


Etiketa: , , ,

Pas