Aktualitet

1931/ Ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët që tentuan të vrasin Mbretin Zog

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:37 - 30/03/20 |
Aurenc Bebja

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 4 tetorit 1931, në ballinë, një shkrim në lidhje me dënimin e autorëve të atentatit ndaj mbretit Zog në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:


Gjeloshi (Ndok) dhe Aziz Çami (majtas) në vendin e të akuzuarve.


Gjyqi i dy studentëve shqiptarë që u përpoqën të vrasin mbretin Ahmet Zogu në Vjenë dhe vranë ndihmësin e tij të oborrit mbretëror përfundoi në Ried.


Gjeloshi u dënua me shtatë vite burg, ndërsa Çami me tre vite.”Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas