Aktualitet

1938/ Si u prit në Shqipëri e fejuara e Mbretit Zog, Geraldina-FOTO
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:36 - 06/08/19 |
Aurenc Bebja

“Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për lexuesin shqiptar:


“Në Tiranë, kontesha hungareze Geraldina Apponyi, e fejuara e mbretit Zog të Shqipërisë, u prit në mënyrë madhështore nga populli i saj i ardhshëm.


Vajza e re, 22 vjeçare, është e bija e kontit Apponyi. Ja ku duket (foto) gjatë arritjes në Tiranë. 
Më poshtë (foto), mbreti Zog paraqitet disa momente përballë kamerave para se t’i bashkohet të fejuarës së tij.Etiketa: , , ,

Pas