Kryesore

Rrëzimi i bustit – Basha: Hijet e regjimit duan të vrasin ëndrrën europiane


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:24 - 20/02/21 |
mapo.al

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka kujtuar 30 vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha.


Përmes një shënimi në rrjetet sociale, Basha e quan 20 shkurtin e 1991 si ditën e kremtimit të shpresës së re dhe ndryshimit që po lindte pas nënshtrimit gati gjysmëshekullor.


Basha thekson gjithashtu se edhe pse kanë kaluar 30 vite, sërish hijet e krimeve të regjimit duan të vrasin ëndrrën europiane. “Ne do ta ndalim këtë vërshim ogurzi duke e rikthyer Shqipërinë në rrugën e saj europiane“, shprehet Basha.Postimi i Bashës
30 vjet më parë, shqiptarët rrëzuan shtatoren e diktatorit më të pashpirt që ka parë historia jonë, në një akt sublim çlirimi nga idhujtaria e diktaturës.
20 shkurti i vitit 1991 ishte kremtim i shpresës së re dhe ndryshimit që po lindte pas gjysmë shekulli tiranie. Ishte klithma e shqiptarëve të lirë në shpirt që kumboi pa pushim në thirrjet “E duam Shqipërinë si gjithë Europa!”Për fat të keq, në Shqipërinë tonë edhe 30 vite pas rrëzimit të bustit të diktatorit, simbolet e komunizmit dhe krimeve të atij regjimi janë rikthyer në rrugët dhe sheshet tona, për të trembur përpjekjen tonë tridekadëshe për ta bërë Shqipërinë si gjithë Europa.

Lexo edhe :  Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Jo vetëm nostalgjikët e viteve të mbrapshta e të zymta të diktaturës, por edhe të tjerë që për të mbajtur me çdo kusht pushtetin imitojnë diktatorin, janë sot kërcënimi më i madh për demokracinë dhe lirinë tonë.

Ne do ta ndalim këtë vërshim ogurzi duke e rikthyer Shqipërinë në rrugën e saj europiane. Shqipëria ka nevojë për ekonomi më të fortë, për shëndetësi dhe kujdes më të madh për gjithë qytetarët, por historia jonë e afërt na ka mësuar se asnjëra nga këto nuk mund të arrihet pa garantuar mbi të gjitha lirinë dhe demokracinë për t’u sjellë si një vend europian.

Unë ju garantoj se me vullnetin tim, angazhimin dhe mësimin edhe nga gabimet e së shkuarës do të përpiqem fort që as edhe hijet më të largëta të asaj kohë famëkeqe të mos jenë prezente në ditët tona.

20 shkurti është festa jonë e çlirimit shpirtëror nga damka e turpshme e diktaturës! Le të jetë edhe dita e besëlidhjes për të mos e lejuar kurrë më rikthimin e hijeve të saj mes nesh!

1


Etiketa: , , ,

Pas