Aktualitet

Koronavirusi – 24 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit














Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:27 - 19/05/21 |
mapo.al

Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 3051 testime të kryera në 24 orët e fundit, kanë rezultuar të prekur nga korovavirusi 28 qytetarë. 2 është numri i qytetarëve që kanë ndërruar jetë.






Ndërkohë që 835 qytetarë janë shëruar.


Situata e COVID-19







Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 3051 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 24 qytetarë.



Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 10 raste në Tiranë, 2 raste në Shkodër, nga 1 rast në Kurbin, Devoll, Vlorë, Mirditë, Rrogozhinë, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Sarandë, Vau i Dejës, Gramsh, Skrapar.



Në 24 orët e fundit janë shëruar 835 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 127,240 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 73 pacientë nga të cilët 8 pacientë janë në terapi intensive.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 2 qytetarë: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, të moshave 65-69 vjeç.

Lexo edhe :  Situata e COVID, 995 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (19 Maj 2021)
Raste të reja ditore 24
Të shëruar në 24 orë 835
Të shtruar në spitale 73
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 3,051

Testime totale 685,616
Raste pozitive 132,095
Raste të shëruara 127,240
Raste Aktive 2,417
Humbje jete 2,438

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1821
Korçë 136
Shkodër 108
Vlorë 58
Lezhë 55
Fier 53
Gjirokastër 52
Elbasan 47
Berat 41
Durrës 26
Kukës 16
Dibër 4

1


Etiketa: ,

Pas