Aktualitet

25 prilli/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin e ODIHR, do takoj Bashën


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:12 - 23/06/21 |
mapo.al

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Vincenzo del Monaco ka reaguar lidhur me zgjedhjet e 25 prillit.


Ai ka deklaruar se janë në pritje të raportit përfundimtar të zgjedhjeve e cila realizohet 3 muaj pas votimeve.


Më tej ambasadori u shpreh se raporti i OSBE-së është vëzhgim dhe jo certifikim i zgjedhjeve teksa shton se ka pasur një bashkëpunim të mirë me Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve gjatë gjithë procesit.“Ne si prezenca e OSBE-së në Shqipëri kemi pasur bashkëpunim shumë të mirë përpara zgjedhjeve edhe me partitë politike edhe me KQZ dhe mendoj që kjo është diçka inkurajuese. Me të dalë raporti përfundimtar i ODHIR-it prezenca e OSBE në Shqipëri është e gatshme për te ndihmuar për zbatimin e rekomandimeve më potenciale që ai raport do të ketë.

Lexo edhe :  Kur "vret" babën!


Dhe këtë po ja u them publikisht që tani që para se të dali raporti dhe është një fakt që ne e dimë edhe KQZ ne do qëndrojmë gati nëse do na kërkohet të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve. Këto janë çështje me rëndësi për të pasur një diskutim të vërtetë nga parlamenti i ri që do përfaqësohet nga forcat politike të reja sipas formatit të ri në shtator”, tha Del Monaco.Në fund Del Monaco ka komentuar dhe deklaratat e kreut të PD-së, Lulzim Basha duke thënë se i dëgjon me vëmendje të gjitha deklaratat.

Ai thotë se së shpejti do të ketë një takim me kreun e opozitës.

1


Etiketa: , , ,

Pas