Aktualitet

25 prilli, Celibashi: Në tetor rinumërojmë mbi 500 kuti


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:22 - 04/10/21 |
mapo.al

Mbi 500 kuti votimi të 25 prillit do të rinumërohen nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Kjo do të bëhet për herë të parë, pasi Kodi Zgjedhor i ndryshuar e ka vendosur këtë garanci që të frikësojë numëruesit të mos abuzojnë duke e ditur se kutia e tyre, mund të qëllojë mes atyre që do të rihapet.


“Ia kemi dërguar aktin partive politike parlamentare për një opinion nga ana e tyre në lidhje me këtë akt. Mesi i tetorit do të na gjejë me procesin e filluar.”


Siç sqaron Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Iliran Celibashi, përzgjedhja e kutive do të jetë rastësore dhe do të shtrihet në çdo KZAZ.“Do të jetë një short në mënyrë elektronike praktikisht për të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë, proporcionalisht 10 për qind e qendrave të votimit do t’i nënshtrohen procesit të verifikimit pas zgjedhor.”
Nëse evidentohen shkelje, komisionerët dhe numëruesit do të kallëzohen në prokurori.5 muaj pas zgjedhjeve, KQZ nuk ka dërguar ende asnjë rast në prokurori, edhe pse subjektet denoncuan raste flagrante, përshembull si një numërues që bënte shënime mbi fletët e votimit, duke i nxjerrë të pavlefshme.

“Kjo për faktin që ato parregullsi që janë evidentuar, vetë subjektet zgjedhore që kanë qenë të interesuara i kanë prezantuar pranë organit të prokurorisë.”

Por bashkëpunimi me hetuesit ka qenë intensiv. Këto veprime kryhen paralelisht me kërkesën e opozitës për hetim parlamentar mbi 25 prillin, që selia blu e quan masakër zgjedhore.

1


Etiketa: , , , ,

Pas