Aktualitet

273 raste të reja me koronavirus, qytetet ku është shpërndarë infeksioni


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:06 - 17/10/20 |
mapo.al

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot shifrat e reja të situatës epidemike, Covid-19, për 24 orët e fundit në vendin tonë.


Nga 1289 testime, kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 273 raste të reja (289 raste u regjistruan dje).


Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 192 raste në Tiranë,
17 raste në Korçë, 12 raste në Lezhë, 10 raste në Gjirokastër, 8 raste në Shkodër, 7 raste në Sarandë, 5 raste në Kavajë, 4 raste në Durrës, 3 raste në Fier, 2 raste në Kurbin, Kamëz, Tepelenë, Gramsh
1 rast në Lushnje, Mirditë, Mallakastër, Mat, Divjakë, Malësi e Madhe dhe Patos.

44 persona janë shëruar ditën e sotme, duke e çuar numrin e atyre që kanë mposhtur koronavirusin në  10001.Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Lexo edhe :  Punësohen 39 mjekë specializantë në spitalet rajonale


Në 24 orët e fundit 5 persona kanë humbur betejën me Covid-19.

COVID-19 – Statistika (12 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 273
Të shëruar ne 24 orë 44
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 1,289

Testime totale 106,093
Raste pozitive 16,774
Raste të shëruara 10,001
Raste Aktive 6,325
Humbje jete 448

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3176
Durrës 651
Shkodër 451
Fier 364
Korçë 356
Lezhë 324
Elbasan 265
Vlorë 231
Berat 182
Kukës 165
Dibër 84
Gjirokastër 76

1


Etiketa: , ,

Pas