Aktualitet

Prokuroria kërkon dënimin e Tahirit, ankimon vendimin në Apel


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:34 - 04/10/19 |
mapo.al

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka ankimuar në Gjykatën e Apelit vendimin për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.


Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda e dënoi Tahirin me 3.4 vite shërbim prove, vetëm për shpërdorim detyre, ndërsa rrëzoi tre akuzat e rënda ndaj tij.


Organi i akuzës kërkoi shpalljen e Tahirit fajtor për bashkëpunim në trafik droge, korrupsion i zyrtarëve të lartë si dhe krijim i grupit të strukturuar kriminal, ndërsa dha pretencën për 12 vite burg (të redukturuara në 8 vite falë gjykimit të shkurtuar).Ndërkohë, një ditë më parë ishte Saimir Tahiri ai i cili iu drejtua Apelit për të kërkuar pafajësi.
1
Etiketa: , , , ,

Pas