Aktualitet

4 Fazat nënë-bijë/ Ja detyrat në marrëdhenien me vajzën tuaj
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:54 - 17/11/20 |
mapo.al

Janë 4 faza të rëndësishme që çdo vajzë duhet të kalojë me nënën e saj, sipas psikologes dhe autores së librave të njohur për gratë, Olga Valyaeva.4 fazat e pashmangshme që një nënë dhe bijë duhet të kalojnë patjetër, janë:


Image
1. SimbiozaMosha: 0-7
Elemente: nevoja e përhershme për kujdesin dhe dashurinë e nënës
Detyrat: të krijoni një lidhje të fortë midis një nëne dhe një vajze dhe të keni një fëmijëri të lumtur


Image

2. Zenkat

Mosha: 7-14
Elemente: zënka të vazhdueshme

Detyrat: formimi i një personaliteti
Rreziqet e mbërthimit në këtë fazë: duke argumentuar gjatë gjithë kohës dhe duke u përpjekur gjithmonë të provoni se dini gjithçka më mirë sesa mamaja juaj.

Image

Mosha: 14-21
Elemente: jeta e pavarur e një vajze dhe dobësimi i një lidhjeje
Detyrat: të kuptojë se si duket jeta pa mamin
Rreziqet e ngecjes në këtë fazë: humbja e marrëdhënies shumë unike me nënën e tyre përgjithmonë

Image

4. Mirënjohje dhe respekt

Mosha: 21+
Elemente: mikesha të ngushta me nënën
Detyrat: të arrijnë një mirëkuptim të vërtetë me nënën e tyre dhe të kuptojnë vlerën e saj

Finalizimi i këtyre fazave dhe marrja e një niveli kaq të lartë të lidhur me një nënë, çon në kaq shumë përparësi për një vajzë, njëra prej tyre është – siç  tregon studimi – një nivel i lartë i vetëvlerësimit.

 

Burimi:  Bright Side

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas