Bota

4 korriku amerikan, ja ngjyrat nga Tirana në Uashington

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:00 - 04/07/20 |
mapo.al

4 Korriku shënon 244-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Është dita në vitin 1776 kur delegatët nga 13 kolonitë e Shteteve të Bashkuara miratuan Deklaratën e Pavarësisë, duke njoftuar shkëputjen nga Britania.Kjo ditë është festë federale në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1941 dhe tradicionalisht është një ditë kur amerikanët festojnë me fishekzjarre, parada, koncerte dhe piknikë. Sidoqoftë, festimet e këtij viti do të jenë krejt të ndryshme për shkak të koronavirusit.Qytetet pikërisht në të gjithë Amerikën kanë anuluar paradat, të cilat zakonisht mbahen çdo vit. Shumë shfaqje të mëdha të fishekzjarreve nuk do të zhvillohen për të ruajtur distancimin social.

Festivities may be more muted two years after this Fourth of July parade in Round Top, Texas. The state set a daily high with more than 8,000 coronavirus cases on Wednesday.

Sidoqoftë, disa organizatorë kanë gjetur mënyra krijuese për të pritur ngjarjet e tyre këtë vit. Më shumë festime virtuale pritet të transmetohen në internet, duke u dhënë njerëzve mundësinë të marrin pjesë në një mënyrë të sigurt nga shtëpitë e tyre.

Restorantet, plazhet dhe hapësirat publike që normalisht do të tërhiqnin turma të mëdha do të jenë të mbyllura për publikun në shumë shtete. Për ngjarjet që po ndodhin ende, shumë njerëz pritet të ndjekin rregullat e distancës sociale.

Fishekzjarret

4 Korriku është i njohur në të gjithë vendin si dita e fishekzjarreve. Mijëra komunitete anembanë vendit organizojnë shfaqje me fishekzjarre në mbrëmje, më mbresëlënësja e të cilave zhvillohet në Uashington, kryeqyteti i vendit.

Fishekzjarret në 4 Korrik nuk janë diçka e re. Kongresi autorizoi përdorimin e fishekzjarreve si pjesë të festimeve të Ditës së Pavarësisë në vitin 1777 në Filadelfia dhe qysh nga ajo kohë, ato kanë qenë një mënyrë popullore për të festuar festën.

Secili shtet në Shtetet e Bashkuara ka ligjet e veta për shitjen e fishekzjarreve. Shumë shtete u lejojnë banorëve të blejnë dhe të përdorin lloje të caktuara të fishekzjarreve në shtëpitë e tyre.

Historia

Më 2 korrik 1776, Kongresi Kontinental votoi në favor të pavarësisë. Dy ditë më vonë, delegatët nga 13 kolonitë amerikane miratuan Deklaratën e Pavarësisë, të hartuar nga Thomas Jefferson.

Disa studiues konstitucionalë argumentojnë se amerikanët duhet të festojnë në të vërtetë më 2 korrik – dhe jo 4 korrik – për shkak të votimit historik.

Rebelimi i Shteteve të Bashkuara kundër britanikëve kishte filluar një vit më parë, më 1775 dhe vazhdoi derisa Shtetet e Bashkuara dhe Britania nënshkruan Traktatin e Parisit në vitin 1783, i cili zyrtarisht njohu pavarësinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Festimeve i është bashkuar edhe Tirana. Disa prej institucioneve tona kanë ndriçuar godinat e tyre me ngjyrat e flamurit amerikan.

Lajmin e bën të ditur vetë Ambasada Amerikane në Tiranë e cila ka postuar disa foto ku krahas saj është edhe Akademia e Arteve dhe Teatri i Operas e ndriçuar me ngjyrat e flamurit.

/Mapo.al/

 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas