Aktualitet

4 muaj burg të riut që goditi Macron, reagon presidenti francez


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:35 - 10/06/21 |
mapo.al

Shtetasi francez, Damien Tarel, i cili goditi me shuplakë në fytyrë presidentin e Francës, Emmanuel Macron, u dënua me katër muaj burgim.


Dënimi u shqiptua të enjten në një gjykatë në qytetin Valence, dy ditë pas incidentit. Macron po takonte qytetarët gjatë vizitës në një qytet në jug të Francës, kur u godit nga 28-vjeçari.


Tarel u përball me akuzën për sulm ndaj një zyrtari publik – vepër kjo që bart dënimin maksimal prej tre vjetësh burgim dhe një gjobë prej 45,000 eurosh.

Tarel e përshkroi veten si simpatizant i krahut të djathtë. Ai tha në gjykatë se sulmi ishte impulsiv dhe i nxitur nga besimi i tij se Macron “përfaqëson rënien e vendit tonë”.Macron nuk e komentoi gjyqin, por tha se “asgjë nuk e justifikon dhunën në një shoqëri demokratike – kurrë”.Lexo edhe :  VIDEO/ Presidenti i Francës, Macron goditet me shuplakë, arrestohen 2 persona

Një person tjetër i arrestuar në përleshjen që pasoi shuplakën, do të gjykohet në një datë të mëvonshme për armëmbajtje pa leje.

13


Etiketa: , ,

Pas