Aktualitet

4 vende intriguese që u gjetën falë Google Maps


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:08 - 29/11/20 |
mapo.al

Është një ide kaq intriguese të jesh në gjendje të udhëtosh rreth planetit Tokë pa zbritur nga divani. Pavarësisht nga fakti që Google nisi shërbimin e saj të Google Maps që në 2005, përdoruesit kuriozë nga pjesë të ndryshme të botës ende bëjnë zbulime interesante, nga imazhet e huaja tek vizatimet dhe strukturat misterioze të shkretëtirës që kanë një vlerë historike.


Në Bright Side, ne vendosëm të eksplorojmë sipërfaqen e planetit tonë dhe zbuluam disa vende që do të zgjojnë imagjinatën.


Brezi me vrima në PeruBrezi është i gjatë rreth 1 milje dhe përbëhet nga rreth 6,000 vrima të çuditshme me diametra dhe thellësi të ndryshme. Origjina është në Luginën Pisco dhe shtrihet deri në Andet Peruane. Duket mbresëlënëse edhe nga lartësia që lejon harta, e lëre më pamjet video të drejtpërdrejta nga një dron.Fakti më interesant është se ndryshe nga Linjat më të njohura Nazca (ju mund të shihni këto figura gjigande gjeometrike në hartë këtu), qëllimi i këtij vendi dhe krijuesve të tij ka mbetur një mister që nga viti 1933. Për momentin, arkeologët mund të bëjnë vetëm supozime.

Një ishull artificial, Hollandë

Ky ishull është i vendosur në Ketelmeer në Holandë dhe duket si një ikonë me vendndodhje gjeolokacioni. Në realitet, është një depozitë për të ruajtur llumin e ndotur me një diametër prej 0.6 milje dhe quhet IJsseloog.

Një Trekëndësh Gjigand, SHBA

Ky vend me pamje mistike ndodhet në Ëittmann, Arizona. Në realitet, është një Bazë e Forcave Ajrore që u braktis në afërsisht 1956-1966.

Një makinë nën ujë në Bahamas

Ne nuk e dimë historinë e këtij objekti, por kjo imazh dëshmon saktësinë e mrekullueshme të hartave të Google. A keni eksploruar ndonjëherë Tokën në hartat e Google? A keni bërë ndonjë zbulim? Ndani ato në komentet më poshtë.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas