Aktualitet

400 mln euro dëme nga përmbytjet në Gjermani, Merkel miraton fondin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:45 - 21/07/21 |
mapo.al

Një javë pas fillimit të krizës së përmbytjeve në Gjermani, qeveria vendosi nisjen e ndihmës emergjente me vlerë miliona euro. Qëllimi është rregullimi i dëmeve të shkaktuara te ndërtesat dhe infrastruktura komunale.


Shtetet perëndimore të Rheinit të North Westfalen dhe Rheinland-Pfalz janë më të prekurat nga kjo tragjedi.


Shuma totale e dëmeve është rreth 400 milionë euro (471 milionë dollarë), gjysma e të cilave përballohet nga qeveria federale dhe gjysma nga landet.Gjermania ka planifikuar në detaj një plan rindërtimi.

Një vendim për shumën e këtij fondi do të merret vetëm kur shkalla e dëmit mund të parashikohet më saktë në javët e ardhshme.

Këshilli i Ministrave gjithashtu dëshiron të rindërtojë një strategjie të re për mbrojtjen civile.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas