Aktualitet

“42 mijë dollarë shpërblim për secilin”/ Biznesmeni surprizon punonjësit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:38 - 02/05/20 |
mapo.al

Ju mund të blini shumë gjëra me 1.6 milion dollarë: një makinë luksoze, një shtëpi të madhe dhe ndoshta edhe një pension të parakohshëm.


Ashtë një biletë me një drejtim për jetën e mirë. Por një biznesmen në SHBA vendosi që këtë shumë ta jepte për punonjësit e tij, të cilët kanë punuar dhe në këto ditë të vështira të pandemisë.


Kur Larry Connor arriti një shumë prej më shumë se një milion e gjysmë pas tetë paqëndrueshmëri të koronavirusit në tregun e aksioneve, ai vendosi t’ua kthejë punonjësve të tij. Connor, pronari dhe themeluesi i The Connor Group, një firmë e investimeve të pasurive të patundshme me bazë në Ohajo, la pa fjalë nga gëzimi punonjësit e tij kur ua komunikoi vendimin.


Kompania, e cila punëson afro 400 bashkëpunëtorë, ka vazhduar t’i mbajë komunitetet e saj luksoze, apartamente të hapura si një biznes thelbësor gjatë shpërthimit të Covid-19.


“Këto janë periudha sfiduese, por mënyra sesi iu janë përgjigjur njerëzit tanë nuk ka qenë asgjë më pak se heroike,” tha Connor në një njoftim të lajmeve të kompanisë. “Vlera jonë kryesore numër 1 është ‘Bëni gjënë e duhur’. Kështu që kur mendoj se si i bëra paratë në krahasim me atë që bashkëpunëtorët tanë bëjnë çdo ditë, për mua, (pagimi i shpërblimeve) ishte gjëja e duhur për të bërë”.

Përveç shumës që do të jepet tani, kompania surprizon punonjësit me 10 milion dollarë bonuse.

Kompania do të paguajë shpërblimet, të cilat variojnë nga 2,000 deri në 9,000 $, për të gjithë “bashkëpunëtorët jo shumë të kompensuar”, sipas njoftimit të lajmeve të kompanisë.

Pagesat u llogaritën në një sistem të niveleve bazuar në pozicionin dhe jetëgjatësinë që ata kanë pasur në punë, tha zëdhënësi i kompanisë Amanda Broën, duke shtuar se paga mesatare e bashkëpunëtorëve që morën shpërblime është afërsisht 42,000 dollarë.

“Familja vjen e para. Unë e dua shumë këtë kompani. Kjo është ajo që më mban këtu”, tha Memo Alba, një partner dhe një teknik i mirëmbajtjes i cili po afron vitin e tij të 13-të në “The Connor Group”. “Ata gjithmonë më kanë bërë të ndjehem se kujdesen jo vetëm për mua, por për shëndetin dhe mirëqenien e familjes time. Ata janë gjithmonë atje për të ndihmuar”.

Alba tha se ai do të përdorë bonusin e tij prej 6,000 dollarësh drejt rimodelimit të shtëpisë së tij, një udhëtim të ardhshëm në Florida me gruan dhe katër fëmijët dhe një takim romantik me gruan e tij.

Përtej shpërblimeve, Grupi Connor u zotua të paguaj shpenzime të papritura të kujdesit për fëmijë për të gjithë punonjësit dhe të zgjerojë programin e tij të kredisë së asociuar.

Programi lejon punonjësit të marrin parapagesë të pagave e cila iu mbahet më pas në muajt pasardhës.


Etiketa: , ,

Pas