Aktualitet

5 muaj protesta, Macron dorëzohet para jelekëverdhëve, do ulë taksatBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:30 - 25/04/19 |
mapo.al

I tronditur nga pesë muaj protesta, shpesh të dhunshme “jelekverdhëve”, Emmanuel Macron do të njoftojë një paketë masash që mund të përfshijnë taksat më të ulëta dhe heqjen e elitës së Francës, Ecole Nationale d’Administration, për të shuar trazirat.


Rebelimi i rrugës shpërtheu mbi rritjen e planifikuar të taksave të naftës, por u shndërrua në një reagim më të gjerë kundër pabarazisë dhe një elite politike e perceptuar si një kategori që ka humbur kontaktin me njerëzit e zakonshëm. Protestuesit u përleshën me policinë për një javë të 23-të, të shtunën.


Përgjigja e politikës së Macronit është rezultat i një debati kombëtar prej tre muajsh, gjatë të cilit ai përveshi mëngët dhe doli në bazë për të diskutuar me kryetarët e komunave, prindërit, studentët dhe punëtorët, çështje si taksat e larta.Për Macron, stili monarkik qeverisës i së cilës në fillim nxori akuza për arrogancë midis votuesve dhe kontribuoi në një rënie të mprehtë të popullaritetit të tij, konferenca e tij e parë e lajmeve në pallatin Elysee do të jetë vendimtare për të rimarrë terrenin e humbur me votuesit.


“Ai dëshiron të thyejë imazhin e dikujt që është kokëfortë dhe që kurrë nuk dëgjon askënd”, tha Arnaud Mercier, një ekspert i komunikimit politik në Institutin Francez të Medias, në Universitetin Assas në Paris.Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas