Aktualitet

5 të vdekur në SHBA nga tornadot, 35 mijë banorë pa energji elektrike


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:58 - 26/03/21 |
mapo.al

Shteti amerikan i Alabamës u godit të enjten nga një numër tornadosh që lanë 5 të vrarë.


Stuhitë në shtetin jugor të SHBA-së erdhën pas gati 50 tornadove të tjerë të fuqishëm që përshkuan rajonin javën e kaluar.


5 viktima u raportuan në zonën e Kalhunit, midis Birmingamit dhe kufirit me Xhorxhën.Mes tyre ishin tre anëtarët e një familjeje që banonin në një shtëpi druri, ndërsa një burrë dhe një grua tjetër humbën jetën në shtëpitë e tyre portative.
<
>
SHBA tornado2 SHBA tornado1 SHBA tornado

Në vitin 2011, e njëjta zonë raportoi një bilanc edhe më fatal: 13 viktima si pasojë e tornadove.Autoritetet njoftuan se stuhitë e forta dhe përmbytjet vazhduan përgjatë natës, ndërsa 35 mijë banorë mbetën pa energji elektrike.

Lexo edhe :  Miçigan, sulmi në shkollë: Katër akuza për vrasje ndaj adoleshentit

Të paktën 60 banesa janë dëmtuar dhe gjysma e tyre, në formën më serioze.

Rreziku i tornadove mbetet i lartë në qytetin industrial të Birmingamit, me impakt të mundshëm në jetë njerëzish dhe në godina.

1


Etiketa: , ,

Pas