Aktualitet

62 raste sot/ Tirana kryevatra e virusit, ja sa persona kanë humbur jetën

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:36 - 11/07/20 |
mapo.al

Tirana ka kapur sot rekord rastesh me koronavirus në 24 orët e fundit, të personave të testuar pozitivë, duke rritur në mënyrë alarmante edhe numrin e personave aktivë në vend.


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se më shumë se gjysma e rasteve totale ditore, janë konfirmuar në Tiranë, me 62 të infektuar.


Ndërsa numri i të vdekurve nga COVID-19 në kryeqytet ka arritur në 47, duke mbajtur sërish numrin rekord në krahasim me qytetet e tjera.


Në vendin tonë aktualisht janë 1401 persona aktivë me COVID-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.


Në 24 orët e fundit janë shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 1881 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton të gjithë qytetarëve të konfirmuar pozitivë që janë në kushte shtëpie, të respektojnë detyrimin ligjor për të qëndruar të izoluar, për të mos rrezikuar shëndetin e të tjerëve.

Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.

Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19

Qytetet e prekura dhe numri i rasteve
Tiranë                                   591
Durrës                                   229
Shkodër                                 178
Vlorë                                       120
Lezhë                                      68
Fier                                         42
Kukës                                     41
Korçë                                      34
Elbasan                                   33
Berat                                       25
Gjirokastër                            22
Dibër                                      18

Humbje jete – 89

Të vdekur sipas qarqeve

Qarku Tiranë – 47

Durrës     –  14

Fier  – 5

Vlorë – 2

Shkodër – 14

Kukës – 1

Elbasan – 4

Lezhë – 1

Berat – 1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas