Aktualitet

7 viktima nga koronavirusi, katër prej tyre në Tiranë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:25 - 22/01/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 7 viktima nga COVID-19 duke e çuar numrin e tyre në 1303, që prej fillimit të pandemisë.Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me virusin e rrezikshëm, katër qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Kavaja, të moshave 59- 75 vjeç.


Ndërkohë që nga 3314 testime të kryera ka patur 739 raste pozitive me koronavirus.
496 persona janë shëruar në 24 orët e fundit.Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.


Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
251 raste në Tiranë, 39 në Durrës, 35 në Vlorë, 34 në Lushnje, 30 në Elbasan, 27 në Lezhë, 22 në Krujë, 20 në Fier, nga 19 raste në Kavajë, Kamëz, 18 në Shkodër, nga 15 raste në Kukës, Himarë, nga 14 raste në Berat, Shijak, nga 11 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Dibër, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, nga 9 raste në Mallakastër, Prrenjas, 8 në Gjirokastër, 7 në Vorë, nga 6 raste në Sarandë, Divjakë, Gramsh, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 4 raste në Pukë, Vau i Dejës, Bulqizë, Peqin, Kuçovë, nga 3 raste në Korçë, Mat, Pogradec, Tepelenë, Patos, nga 2 raste në Has, Rrogozhinë, Delvinë, Belsh, Maliq, Cerrik, nga 1 rast në Përmet, Selenicë, Roskovec, Klos, Poliçan, Dropull.

Lexo edhe :  Islami: Sulmet e Ramës ndaj BE, me pasoja për shqiptarët, rrezikohen vizat

Në 24 orët e fundit janë shëruar 469 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,895 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. Katër qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Kavaja, të moshave 59- 75 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe

COVID-19 – Statistika (22 Janar 2021)

Raste të reja ditore 739
Të shëruar në 24 orë 469
Të shtruar në spitale 274
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3314

Testime totale 327,774
Raste pozitive 70,655
Raste të shëruara 42,895
Raste Aktive 26,457
Humbje jete 1303

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15452
Fier 1974
Durrës 1494
Shkodër 1351
Elbasan 1103
Vlorë 1021
Lezhë 990
Korçë 882
Berat 807
Gjirokastër 512
Dibër 483
Kukës 388

3


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas