Mapo Letrare

74-vjetori i lindjes së shkrimtarit Xhevahir Spahiu


               Publikuar në : 10:21 - 01/03/19 |
mapo.al

Xhevahir Spahiu lindi më 1 mars të vitit 1945 në Malind të Skraparit. Spahiu studioi në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Filologjisë dhe Historisë, Dega e Gjuhës Letrare.


Që nga viti 1968 ka punuar si gazetar i gazetës Zëri i Popullit, redaktor i revistës Nëntori dhe mësues në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë.

Ai ka marrë çmimin “Migjeni” si dhe fitues i çmimit të parë në konkursin për 45-vjetorin e çlirimit të atdheut.

Puna e tij përfshin gjithashtu libra për fëmijë. Xhevahir Spahiu ka bërë edhe tekste për disa këngë, disa prej të cilave kanë fituar çmime.

Poezia e tij gjithashtu ishte fituese e disa çmimeve, si dyfishi i çmimit Migjeni i dhënë nga Bashkimi i Shkrimtarëve Shqiptarë në vitin 1987 dhe 1991.

Në 1973 u shfaq në një revistë poema ‘Jeto’ e cila e zemëroi regjimin komunist, Ndërsa, koleksioni ‘Zgjimi i thellësive’ u publikua në vitin 1979, më pas u tërhoq nga shitja, pasi u konsiderua “jo i shëndetshëm”.

Në vitin 1993, pas rënies së komunizmit, ai u bë sekretar i Bashkimit të Shkrimtarëve dhe u bë president në vitin 1998.


Etiketa: , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. GEZUAR DITELINDJEN POETI YNE IDASHUR
  NJE BEJTE TE SHKURTER:
  SKRAPARLLI I VLONJATIZUAR
  GJITHEMONE MENDJE KULLUAR
  I SINQERTE SI UJE BURIMI
  JETE TE GJATE OSKRAPARLLI TRIMI
  TE PIME NJE RAKI SKRAPARI
  SI EMIGRANT QE ME MERR MALLI

  Përgjigju ↓
Pas