Aktualitet

Mbeten të larta shifrat, 892 raste të reja me koronavirus në Shqipëri në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:03 - 02/03/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3369 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me koronavisur 892 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 374 raste në Tiranë, 55 në Fier, 47 në Vlorë, 45 në Durrës, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Krujë, Berat, nga 25 raste në Kavajë, Lushnje, Kuçovë, 23 në Librazhd, 22 në Gjirokastër, 17 në Mallakastër, 15 në Elbasan, nga 11 raste në Kurbin, Mirditë, 10 në Përmet, nga 9 raste në Sarandë, Shijak, nga 8 raste në Kukës, Lezhë, Gramsh, nga 7 raste në Kamëz, Tepelenë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Devoll, Has, Malësi e Madhe, Peqin, 3 në Vorë, nga 2 raste në Pogradec, Delvinë, Dibër, Kolonjë, Skrapar, Cerrik, Poliçan, nga 1 rast në Pukë, Tropojë, Ura Vajgurore, Divjakë, Bulqizë, Memaliaj, Maliq, Dropull, Këlcyrë, Libohovë.


Gjatë kësaj kohe 19 qytetarë nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me Covid-19.
Lajmi i mirë është se 760 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit.


Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 650 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.


Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID19/  732 të vaksinuar, 3369 testime, 760 të shëruar, 892 raste të reja dhe 19 humbje jetë në 24 orët e fundit

Gjatë ditës së sotme janë kryer 732 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 15,027 vaksinime.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit: 3369 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 892 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 374 raste në Tiranë, 55 në Fier, 47 në Vlorë, 45 në Durrës, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Krujë, Berat, nga 25 raste në Kavajë, Lushnje, Kuçovë, 23 në Librazhd, 22 në Gjirokastër, 17 në Mallakastër, 15 në Elbasan, nga 11 raste në Kurbin, Mirditë, 10 në Përmet, nga 9 raste në Sarandë, Shijak, nga 8 raste në Kukës, Lezhë, Gramsh, nga 7 raste në Kamëz, Tepelenë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Devoll, Has, Malësi e Madhe, Peqin, 3 në Vorë, nga 2 raste në Pogradec, Delvinë, Dibër, Kolonjë, Skrapar, Cerrik, Poliçan, nga 1 rast në Pukë, Tropojë, Ura Vajgurore, Divjakë, Bulqizë, Memaliaj, Maliq, Dropull, Këlcyrë, Libohovë.

Lexo edhe :  Koronavirusi në Kosovë - 364 të infektuar dhe 11 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit janë shëruar 760 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 71,173 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 650 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

19 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 10 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Mati, të moshave 48-87 vjeç.

Statistika (2 Mars 2021)

Raste të reja ditore       892

Të shëruar në 24 orë     760

Të shtruar në spitale      650

Humbje jete në 24 orë   19

Testime ditore               3369

 

Testime totale          472,868

Raste pozitive          108,823

Raste të shëruara       71,173

Raste Aktive              35,815

Humbje jete               1,835

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë     23123

Fier         2657

Vlorë       1789

Durrës     1651

Shkodër   1357

Gjirokastër 1140

Elbasan    917

Korçë       865

Berat        840

Lezhë       790

Dibër       347

Kukës     339

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas