KMR

A e dini çfarë nuk duhet të bëni pas orës 21:00?!


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:56 - 06/12/21 |
mapo.al

Darka është një ndër pjesët e ditës që secili e shfrytëzon për të ndenjur me familjen, për të konsumuar darkë. Ndërkohë të gjithë duhet të kemi parasysh se ekzistojnë disa veprime që nuk duhet t’i bëni asnjëherë në darkë.


Sipas mjekëve nëse kalon ora 21:00 ju nuk duhet të bëni veprimet e mëposhtme:


Nuk duhet të pini cigareHulumtimet kanë treguar se ata që pinë cigare vetëm para se të shkojnë në shtrat janë shumë të lodhur të nesërmen. Gjithashtu, duhanpirësit shpenzojnë më pak kohë në fazën REM, sepse nikotina liron serotonin hormon.
Mish për darkëNëse ju nuk doni që vakti të shqetësojë gjumin tuaj të fortë, hani ushqim të lehtë para gjumit. Tretja e proteinave në trup shpesh është punë intensive e vështirë, ndërsa trupi është në një gjendje tjetër.

Lexo edhe :  Apeli/ Mjekët që po luftojnë kundër COVID: S'kemi marrë bonusin e premtuar

Reçipeta shumë të ngushta

Rroba shumë të ngushta pengojnë ciklin gjumë, duke çuar në një temperaturë të rritur trupore si dhe duke zvogëluar nivelin e serotoninës. Pra, ju rekomandojmë që të flini me pizhame të rehatshme.

12


Etiketa: , , ,

Pas