Aktualitet

AAK i jep besimin për President të Kosovës/ Haradianaj: E konsideroj si përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:03 - 12/08/20 |
mapo.al

Ish-Kryeministri i Kosovës dhe kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zhvilluar sot një takim me struktuarat udhëheqëse të forcës që drejton, ku ndër të tjera është diskutuar edhe çështja e Presidentit të ardhshëm të Kosovës.


Falënderoj Këshillin Drejtues, për besimin e tyre, për autorizimin që me dhanë, që në emër të Aleancës të zhvilloj bisedimet eventuale për rikonfigurimin e qeverisë, përfshirë këtu edhe çështjen e presidentit. Besimin që unë të jem kandidat për president, nëse kjo diskutohet në bazë të kushtetutës, e konsideroj si përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë“, shkruan Haradinaj në një status në Facebook.


Kujtojmë se mandati i Presidentit aktual të Kosovës, Hashim Thaçi i mbaron mandati në prill të vitit të ardhshëm.Statusi i Haradinajt:
Sot në takimin me strukturat udhëheqëse të Aleancës, u diskutuam për zhvillimet politike dhe qeverisëse në vend, me theks të veçantë tek menaxhimi i pandemisë, rimëkëmbja ekonomike, dialogu Kosovë-Serbi dhe mbarëvajtjen e koalicionit qeverisës.
Aleanca qëndron fuqishëm në përkrahjen e menaxhimit efektiv të pandemisë, duke përkrahur bizneset dhe lirinë e lëvizjes së qytetarëve, me masa të propozuara nga ekspertët shëndetësor.
Gjithashtu në dialogun me Serbinë, ne jemi për marrëveshje që sjell njohjen në kufijtë ekzistues, duke ruajtur karakterin unitar të Kosovës së 17 shkurtit.
Ne jemi kundër dialogut teknik, i cili për më shumë se një dekadë i ka shkuar në favor vetëm Serbisë, duke e lënë Kosovën të izoluar.
Falënderoj Këshillin Drejtues, për besimin e tyre, për autorizimin që me dhanë, që në emër të Aleancës të zhvilloj bisedimet eventuale për rikonfigurimin e qeverisë, përfshirë këtu edhe çështjen e presidentit. Besimin që unë të jem kandidat për president, nëse kjo diskutohet në bazë të kushtetutës, e konsideroj si përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë.1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas