Aktualitet

Abuzimi në Kamëz, Rama merr në mbrojtje Besa Shahinin: Përdorën të miturën për t’i rënë të tjerëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:20 - 04/06/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit i është referuar rastit të abuzimit seksual me të miturën nga roja i shkollës dhe disa të rinj të tjerë.


Në mbështetje të plotë të ministres së Arsimit, Besa Shahini, Rama nuk ka lënë akuzë pa bërë në adresë të opozitës, medias, shoqerisë civile dhe kujtdo tjetër që duke dhënë detaje për vajzën e dhunuar dhe ka kërkuar dorëheqjen e ministres, për të cilën nuk kanë munguar akzuat.


“Qofshi burra e qofshi gra, kush akuzon sot ministren Shahini, jeni më keq se ai mësuesi, se ai dhunon si monstër një të miutur, ju kultivoni dhunën në shpirtin e gjithë të miturve”– tha Rama.“Atë viktimë që gjënë më të rëndësishme dhe kërkesën themelore që ka gjë që e thonë e rrëfejnë viktimat e dhunës të kësaj natyre, më ruani anonimitetin e marrin dhe e përplasin mur më mur, ekran më ekran, portal më portal si oktapodhët e bam e bam i bëjnë petë fare, kjo është kanibalizëm, pseudointelektual, pseudonjerëzor”– tha Rama.
Kryeministri shtoi se e mitura është ridhunuar dhe ata që e bënë janë ridhunuesit e saj.“U përsërit ajo që ndodh pas cdo herë, në nivelin e dhunimit psikologjik të një populli të tërë, është fatkeqësi të shohësh njerëz që kanë mikrofon, pavarësisht se janë deputete, deputetë, shoqëri civile, analistë dhe që e marrin viktimën dhe e bëjnë mish për topa e tyre, nuk ndodh në asnjë vend normal të botës, ndodhë këtu. Atë viktimë që gjënë më të rëndësishme dhe kërkesën themelore që ka gjë që e thonë e rrëfejnë viktimat e dhunës të kësaj natyre, më ruani anonimitetin e marrin dhe e përplasin mur më mur, ekran më ekran, portal më portal si oktapodhët e bam e bam i bëjnë petë fare, kjo është kanibalizëm, pseudointelektual, pseudonjerëzor, fatkeqësi të shikosh se si një viktimë e dhunës, një e mitur përdoret në këtë farë feje, me lot të sinqertë apo krokodili, nuk kam dyshim se disa prej atyre që folën vuajnë me të vërtetë, por krimi është krim, kur vret, vret, dhunon, dhunon, e po ju them atyre që kanë folur për këtë temë dhe e kanë marrë viktimën e kanë kthyer në shkop për ti rënë të tjerëve që jeni ridhunues të asaj fatkeqe, e keni ridhunuar dhe nga ana tjetër nuk besoj një sekondë të vetme që ata që dhunojnë publikisht ministren e arsimit një grua e që flasin për të drejtat e grave e kanë hallin te ajo viktimë, nuk mbron një viktimë të abuzimit duke akuzuar dikë tjetër, nuk funksionon.

Kisha katolike ka prej vitesh që ka hyrë në një proces të tmerrshëm të përballjes me pedofilinë, kardinalë, peshkopë, të gjithë nivelet, të përfshirë në skandale ngacmimesh ekstreme seksuale, dhe kjo jo që e ka goditur në mënyrë shumë të egër kredibilitetin e vetë kishës nuk ka qenë kurrë as brenda kishës, as në shoqëritë që janë përballur me fenomenin e priftërinjve, autoriteteve kishtare të zbuluara para popullit si pedofilë arsye për të rrënuar vetë kishën, besimin, etikën e komunikimit, vetë detyrimin njerëzor për tju dalë për zot viktimave.

Ketu viktimave është bërë paçavure, poster, paçavure, dhe jam i bindur që askush nuk ka shkuar të qajë hallet me të pa lënë që të merret vesh, askush, nga këta që flasin, nëse ka një njeri që e di me siguri që e ka bërë është ajo gruaja atje, që me paturpërsinë më të madhe, lloj lloj dhelprash, cakenjsh, monstrash me fytyrë njeriu e sulmojmë, ca duan ata që MAS të bëjë krim, që ajo të dalë e të merret me rastin në publik, apo që ajo të marrë masat që parasheh ligji sic i ka marrë?

1


Etiketa: , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas