Aktualitet

Nesër, afati i fundit për listat – Yuri Kim: Kandidatët duhet të jenë të pastër


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:22 - 07/03/21 |
mapo.al

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka dhënë një mesazh një ditë para afatit të fundit për të dorëzuar listat e kandidatëve.

Znj.Kim kujton mesazhin e SHBA për lista të pastra dhe thekson se vendi i saj ka qenë i qartë dhe nesër do të shihet nëse udhëheqësit e partive e kanë kuptuar mesazhin apo jo.


Ajo thotë se përgjegjës do të jenë pikërisht drejtuesit e partive, ndërkohë që prej tyre znj. Kim pret lidership të vërtetë.
Nesër është afati i fundit që partitë të paraqesin listat e kandidatëve për zgjedhjet e 25 prillit. SHBA ka qenë jashtëzakonisht e qartë në lidhje me përgjegjësinë e udhëheqësve për të siguruar kandidatë të pastër, duke përfshirë në lidhje me ligjet shqiptare dhe emërtimet nga Sekretar i Shtetit (referuar personave të futur në listën e zezë).


Shqiptarët më thonë se shqetësimi i tyre më i madh është se korrupsioni, mungesa e transparencës dhe pandëshkueshmëria kërcënojnë të ardhmen e fëmijëve të tyre. Listat e paraqitura nga partitë nesër do të na tregojnë nëse udhëheqësit shqiptarë e kanë kuptuar mesazhin nga SHBA, nëse ata janë të përkushtuar për anëtarësimin në BE dhe nëse janë të gatshëm të marrin vendime të vështira të nevojshme për një të ardhme më demokratike për shqiptarët.


Ne presim që krerët e partive të demonstrojnë lidershipin e vërtetë. Ne do t’i bëjmë përgjegjës drejtuesit e partive. Ne gjithashtu do të mbështesim fuqimisht Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ndërsa shqyrton dorëzimin e listave të kandidatëve, e cila është një detyrë që duhet të ndërmerret para së gjithash në emër të votuesve shqiptarë’, shkruan Kim.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas