Aktualitet

“Afera Rama-Veliaj e kullave 200 mln euro nuk ka të bëjë me Teatrin”


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:44 - 28/07/19 |
ro ot

Kryedemokrati Lulzim Basha përmes një postimi në facebook shkruan se “afera Rama-Veliaj e Kullave 200 milionë Euro te Teatri Kombëtar nuk ka të bëjë fare me Teatrin, por me pastrimin e parave të drogës”. Sipas tij, debati për Teatrin është loja për të fshehur grabitjen e 200 milionë eurove.


Basha ka risjellë në vemendje të publikut deklaratën që ka bërë fiks një vit më pare, ndërsa thekson se tashmë është i lumtur për kontratën që ka nënshkruar brenda Teatrit të enjten e kësaj jave.


Më poshtë deklarata e tij e një viti më parë (28 korrik 2018):“Rama nuk ka asnjë interes për teatër të ri pa kulla. Afera me Teatrin Kombëtar është për kullat e për të futur në xhep 200 mln euro, dhe jo për Teatrin, sepse për të nuk ka Teatër pa kulla. Vetëm për luks qeveritar, Rama ka shpenzuar aq para sa për të ndërtuar 5 teatro kombëtarë.
Lexo edhe :  Kulla e Sahatit në dy shekujt e historisë qytetare të Tiranës

Unë i kuptoj artistët që kërkojnë një teatër më komod. Ka disa mundësi për një teatër të ri, si në Bulevardin e ri të Tiranës. Teatri aktual restaurohet në shërbim të artit e kulturës por dhe si monument unik i trashëgimisë kulturore të Tiranës.Paralajmërimi për Edi Ramën, mafian e ndërtimit dhe mafian e drogës do të formalizohet si një kontratë e Partisë Demokratike me publikun: minat dhe rruspat i presin për çdo projekt korruptiv që do të ndërtohet te Teatri.”

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas