Aktualitet

Aksidentohet në pistën e garës, ndërron jetë piloti 19-vjeçar i Moto 3


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:34 - 30/05/21 |
mapo.al

Një lajm i hidhur ka shokuar simpatizantët e garave me motorë, por jo vetëm, pasi është ndarë nga jeta piloti 19-vjeçar Jason Dupasquer.


Ai garonte në Moto 3 dhe pësoi aksident të rëndë në kualifikueset e garës së djeshme në Mugello të Italisë. Në pamjet e bëra virale në rrejt, Dupasquer goditet fillimisht nga motori i tij dhe më pas nga ata të kokurrentëve, duke marrë kështu lëndime të rëna.


19-vjeçari u transportua menjëherë në spital, ku iu nënshtrua edhe një operacioni në kokë, por fatkeqësisht pa sukses, pasi ndërroi jetë disa orë më vonë.Këtë lajmë të trashtë të sportit, e ka shpërndarë në rrjete sociale edhe faqja zyrtare e Moto GP, ku ndër ë tjera, i shpreh ngushëllimet familjarëve dhe miqve të të riut.“Jemi shumë të pikëlluar të njoftojmë humbjen e pilotit Jason Dupasquer. Në emër të të gjithë familjes së Moto GP-së, u dërgojmë ngushëllimet e sinqerta skuadrës së Jason, familjes dhe gjithë të dashurve të tij. Do të jetë një mungesë e madhe. Prehu në paqe Jason”, shkruhej në faqen zyrtare të Moto GP.1CLOSE
CLOSE
Pas