Aktualitet

Akuzat për Skënderbeun, Prodani: Takaj s’ka burrëri

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:00 - 22/07/19 |
mapo.al

Eduard Prodani ka replikuar ashpër, ndonëse me finesë kundrejt Ardjan Takajt. Ish-sekretari i përgjithshëm i FSHF-së thotë se Skënderbeu ka pasur disa drejtues dhe më të zgjuarit po tregohen ata që po heshtin. Ai i del në mbrojtje edhe Eduard Dervishit, duke e cilësuar një legjendë për punën që ka bërë me futbollin në Shqipëri dhe për atë çka ka arritur në Spanjë, UEFA dhe FIFA.


Prodani, gjithashtu ish-drejtor i Partizanit, i ka çuar mesazhe të qarta Takajt, duke i thënë se nëse do të vazhdojë të krijojë insinuata që përbaltin emrin e tij, atëherë do të përballen në gjykatë bashkë. Në intervistën e dhënë për “Panorama Sport”, ish-numri dy i federatës e cilëson qesharake faktin që tani drejtuesit e Skënderbeut viktimizohen dhe thonë se klubi u dënua pasi i përket një vendi të vogël si Shqipëria.“Sa për argumentet që KAS është sjellë në mënyrë diskriminuese me Skënderbeun, sepse është klub i një vendi të vogël, duhet të sjellim në vëmendje që në rastin e çështjes ‘Shqipëria kundër UEFA-s’ për rastin e ndeshjes me Serbinë ishte po ky institucion që i bëri një përmbysje spektakolare vendimit të UEFA-s në favor të Shqipërisë”, thotë ndër të tjera Prodani.


Ç’mendim keni për vendimin e KAS-it në Lozanë?

Unë isha ndër ata që mendonin se Skënderbeu e kishte një shans, së paku për të dalë me një dënim të reduktuar. Raporti që kam lexuar në media, nuk fliste për prova të mirëfillta, ndaj dhe kishte arsye të shpresohej që KAS edhe mund të shkonte drejt ndonjë vendimi në favor të Skënderbeut. Kjo nuk ndodhi dhe tashti mbetet të besojmë se raporti ka qenë vërtet juridikisht i bazuar.

Të mos harrojmë se ekspertë të mirëfilltë të çështjeve të KAS-it kohë më parë e kanë vlerësuar pikërisht kështu këtë raport. Sa për argumentet që KAS është sjellë në mënyrë diskriminuese me Skënderbeun, sepse është klub i një vendi të vogël, duhet të sjellim në vëmendje që në rastin e çështjes “Shqipëria kundër UEFA-s” për rastin e ndeshjes me Serbinë ishte po ky institucion që i bëri një përmbysje spektakolare vendimit të UEFA-s në favor të Shqipërisë. Komentet e mëtejshme janë të tepërta.

A ju ka pyetur dikush rreth kësaj çështje, para, gjatë dhe pas përfundimit të gjykimit? A jeni në dijeni të deklaratës së Ardjan Takajt? Ai ka lënë të kuptohet se edhe ju jeni i përfshirë në komplotin kundër Skënderbeut…

Nuk e di se çfarë kanë lënë të kuptohet. “Analistë” që fantazojnë se institucione supreme të drejtësisë sportive ndërkombëtare mund të japin vendime të këtij lloji bazuar në intriga dhe thashetheme “oborresh” mund të arrijnë në çdo konkluzion. Koha do të tregojë se sa qesharake janë këto deklarata apo dhe insinuata qofshin.

Mua nuk më ka pyetur askush, nuk kam biseduar me askënd, nuk kam pasur asnjë kontakt verbal apo me shkrim me askënd në lidhje me këtë çështje. Nuk ka dhe nuk ka se si të ketë asnjë fakt apo akt, të hapur apo konfidencial, që më lidh mua me UEFA-n apo KAS-in në këtë proces. Ata që do të implikojnë emrin tim, do të duhet të paraqiten më pas në gjykatë. Po e pres prej kohësh që ta bëjnë këtë.

ardjan takaj

A keni biseduar me Takajn ndonjëherë rreth kësaj teme?

Askush nuk ka pasur burrërinë apo korrektësinë të vijë dhe ta bisedojë me mua këtë çështje. Kanë dërguar si mesazherë miq të përbashkët, por asnjëherë nuk kanë pasur kurajën qytetare të flasin me mua për sa kanë thënë pas shpine. Kanë vepruar në mënyra tipike bizantine, duke fryrë në prapaskenë opinione tifozësh dhe rrethe njerëzish mediokër për të më përbaltur imazhin. Natyrisht që qëllimi kryesor ka qenë të largojnë vëmendjen nga vetja dhe nga ajo që është çështja kryesore që duhej analizuar dhe gjykuar në këtë rast.

Lexo edhe: 

Takaj: Na dënoi Dervishi, ja ç’do të ndodhë me Skënderbeun


Etiketa: , ,

Pas