Teknologji

Alarm/ Hakerët rusë po hedhin viruse në Windows 10, çfarë i ndodh kompjuterit tuaj

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:18 - 20/05/18 |
mapo.al

Fansat e Windows 10 janë vënë në gatishmëri për një softuer me qëllim të keq që mund të ngadalësojë kompjuterët e tyre deri në një ritëm kërmilli dhe është i padukshëm për ta.


 


Softueri u zbulua nga analistët nga Bleeping Computer të cilët kuptuan se virusi mund të ngadalësojë burimet e CPU deri në 80 për qind.

 


Ky softuer është quajtur FileTour dhe vjedh fuqinë e përpunimit në mënyrë që të punojë për kripto-valutën.


Virusi, i cili është krijuar nga hakerët rus, krijon një proces në Windows që lancon shfletuesin e Google Chrome në një mënyrë që është e padukshme për viktimën.

Shfletuesi nis pa një dritare që shfaqet në desktop çdo herë që një përdorues hyn në kompjuterin e tij. Pasi të hapë Chrome, procesi shkon një skicë minierash CoinCube, shkruan Tg.

Keqbërësi vjedh deri në 80 për qind të fuqisë përpunuese për minierën Monero, rival i Bitcoin.
Në varësi të sasisë së RAM-së që viktima ka në kompjuterin e vet, PC-të e prekura mund të ngadalësohen ndjeshëm.

Dhe për shkak se Chrome hapet në një shtet të padukshëm, mund të jetë një kohë e gjatë derisa viktimat të kuptojnë se çfarë po fshehin burimet e tyre.

Ndërsa dritarja Chrome nuk shfaqet kur virusi po minon për Monero, ka një mënyrë që përdoruesit të mund të zbulojnë se çfarë po konsumojnë fuqinë e CPU-së. Kur task manager është i hapur tregon se chrome.exe po punon dhe sasia e burimeve të CPU që po përdor.


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas