Aktualitet

Alarm në Angli – Vdekjet nga nxehtësia mund të arrijnë në 7 mijë në vit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:34 - 17/06/21 |
mapo.al

Vdekjet e lidhura me nxehtësinë mund të trefishohen në Mbretërinë e Bashkuar deri në vitin 2050, nëse nuk bëhen përpjekje urgjente për të trajtuar ndryshimin e klimës, paralajmëroi të mërkurën Komiteti i Ndryshimit të Klimës i vendit.


Parashikimet e Zyrës Meteorologjike tregojnë se Mbretëria e Bashkuar pritet të përjetojë verëra me nxehtësi ekstreme çdo vit deri në 2050. Sipas raportit numri i vdekjeve të lidhura me nxehtësinë mund të trefishohej nga rreth 2000 në vit në rreth 7000.


“Njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar janë në rrezik të sëmundjes dhe vdekjes nga temperaturat e larta, veçanërisht ata me sëmundje të zemrës dhe frymëmarrjes. Kishte më shumë se 2500 vdekje të lidhura me nxehtësinë gjatë valës së nxehtësisë në vitin 2020 në Angli, më e lartë se në çdo kohë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 2003 “, shkruajti komiteti.Vlerësimi mbi vdekjet nga nxehtësia është një nga disa fushat e shqetësimit të theksuara në raportin e komitetit, i cili arriti në përfundimin se ngrohja globale po tejkalon përpjekjet e vendit për t’u përshtatur me ndryshimin e klimës dhe se ndikimet në vend ka të ngjarë të jenë më të këqija nga sa parashikohej më parë.
Raporti paralajmëron për valë më të rënda nxehtësie, reshje të mëdha shiu dhe përmbytje, dhe kërkon qëndrueshmëri më të mirë të ndryshimit të klimës që të konsiderohet në ndërtimin e shtëpive dhe infrastrukturës së re.Komiteti nxiti të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të ndërmarrë veprime të qëndrueshme në një numër fushash kryesore të rrezikuara, brenda dy viteve të ardhshme, duke përfshirë rreziqet ndaj: ekosistemeve tokësore dhe detare; shëndeti i njeriut në shtëpitë e mbinxehura; të mbjellat, bagëtia dhe pemët; si edhe furnizimi i ushqimit, mallrave dhe shërbimeve jetësore që mund të ndikohen nga një kolaps i zinxhirëve të furnizimit në lidhje me klimën.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas