Aktualitet

“Alarm për bombë”/ Aviacioni Civil teston masat e sigurisë në aeroportin e Rinasit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:53 - 30/09/20 |
mapo.al

Një testim i Policisë së Shtetit mbi sistemin e sigurisë në Aeroportin Ndërkombëtar të Rinasit ka shkaktuar panik te stafi dhe pasagjerët.


Fillimisht u raportua për alarm për bombë, por më pas u mësua se ishte thjesht një testim i Aviacionit Civil.


Ngjarja shkaktoi panik te pasagjerët dhe stafi i aeroportit, pasi këta të fundit nuk kanë qenë në dijeni mbi testimin në fjalë.Testime të tilla bëhen për të parë se si reagon sistemi i sigurisë në rast ngjarjesh të mundshme kriminale.Njoftimi i Aeroportit të Rinasit (TIA):Informacion për mediat e publikun

Një test i fshehur i Autoritetit të Aviacionit Civil Shqiptar në bashkëpunim me Policinë e Komisariatit Rinas, brenda ndërtesës së aeroportit, “i identifikuar si alarm për bombë” ka bërë që në orën 11.29 të ditës së sotme, datë 30 Shtator 2020, të bëhet evakuimi i të gjithë pasagjerëve dhe punonjësve të aeroportit, pasi u vunë në veprim procedurat e Planit të Emergjences për raste të tilla.

Të gjithë pasagjerët dhe punonjësit e aeroportit kanë rihyrë në terminal, pas njoftimit të policisë së Komisariatit Rinas se ky “alarm” ishte nje test i fshehtë.

Njoftojmë pasagjerët dhe familjarët e tyre se operimi i aeroportit po vazhdon normalisht dhe nuk ka vonesa në fluturimet që janë program.

Ju falenderojmë shumë për mirëkuptimin tuaj.

Tirana International Airport

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas