fbpx

Aktualitet

Alarmi i shkencëtarëve/Hiqni dorë nga ky ushqim, parandaloni vdekjen

               Publikuar në : 21:30 - 03/08/19 |
mapo.al

Shkencëtarët e Universitetit të Hardvard kanë arritur në përfundimin se të paktën një e treta e vdekjeve të hershme mund të parandalohen nëse të gjithë njerëzit të paktën një herë një jetë kalojnë në një dietë vegjetariane.


Pa marr parasysh se a është fjala për dhembshuri, apo për shkak shqetësimit natyror ose ndoshta ngritja e vetëdijes për të jetuar shëndetshëm, njerëzit vazhdimisht janë duke hequr dorë nga ngrënia e mishit dhe produkteve tjera që vinë nga kafshët.Dr. Walter Willet, profesor i epidemologjisë dhe ushqimit në shkollën e mjekësisë së Hardvardit, ka thënë se dietat me bazë bimore janë të nënvlerësuara, raporton “WMHB”.


Shifrat nga zyra e statistikave Kombëtare sugjerojnë se rreth 24% ose 141,000 vdekjeve në vit, vetëm në Britani ishin të parandalueshme, shumica e këtyre personave të vdekur ishin për shkak duhanit, alkoolit dhe mbi peshës.

Shifrat e reja nga Hardvard tani sugjerojnë se minimumi 200.000 jetë mund të shpëtohen nëse çdo vit njerëzit thjeshtë heqin dorë nga ngrënia e mishit.


Etiketa: , , ,

Pas