Aktualitet

Albin Kurti: Serbia po nxit sulme ndaj shtetit tonë në sy të ndërkombëtarëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:53 - 25/09/21 |
mapo.al

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i quan të qëllimshme dy sulmet e ndodhura në qendrat e regjistrimit në Zubin Potok dhe Zveçan.


Përmes një postimi në facebook Kurti nënvizon se sulmet e këtilla zjarrvënëse dhe kriminelët që i bëjnë ato nuk do të tolerohen.


“Hetimet preliminare tregojnë që djegia e ndërtesës së Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok nuk ishte aksidentale por e qëllimshme. Edhe në Zveçan kanë hedhur dy bomba dore, po ashtu në ndërtesën e qendrës së njëjtë për regjistrimin e automjeteve, por ato fatmirësisht nuk kanë eksploduar.Sulmet e këtilla zjarrvënëse dhe kriminelët që i bëjnë ato nuk do të tolerohen. Policia e Kosovës është institucion profesional që duhet respektuar nga të gjithë”.Kurti akuzon Serbinë si nxitëse e sulmeve të tilla fatkeqësisht para syve të ndërkombëtarëve.

Lexo edhe :  Reciprociteti/ Dita e katërt, serbët vijojnë bllokadën në Veri të Kosovës


“Individë ose grupe të cilave sundimi i ligjit dhe rendi e siguria publike ua rrezikon aktivitetin kriminal po e sulmojnë shtetin tonë dhe po e cenojnë paqen. Qartazi ata po i nxit e mbështet Serbia, përkatësisht regjimi autokrat atje.

Fatkeqësisht, para syve të bashkësisë ndërkombëtare, Serbia po përdorë qytetarë të Kosovës për të provokuar konflikt serioz ndërkombëtar.

U bëj thirrje qytetarëve, sidomos në veri të Ibrit, pavarësisht a janë serbë, shqiptarë, boshnjakë apo romë, që ta ruajnë qetësinë dhe të bashkëpunojnë me institucionet e Kosovës”. 

86


Etiketa: , ,

Pas