Aktualitet

Albin Kurti zgjidhet kryeministri i Kosovës, ja sa vota mori qeveria e tij


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:59 - 22/03/21 |
mapo.al

Albin Kurti zgjidhet kryeministri i Kosovës.

Kuvendi i Kosovës ka votuar me 67 vota pro qeverinë Kurti ll.


Në votim kanë marrë pjesë 117 deputetë, ku 67 e tyre kanë votuar pro dhe 30 vota kundër.

Pas marrjes së besimit në kuvend, Kurti dhe anëtarët e kabinetit të tij, bën betimin.Në ekspozenë e tij para deputetëve, Kurti tha se në këtë seancë do të jetësohet “vullneti i qytetarëve” që votuan në zgjedhjet e 14 shkurtit, të cilat ai i cilësoi si referendum.


Kurti tha se drejtësia, shëndetësia e arsimit kanë nevojë për reforma.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas