Aktualitet

Alfred Lela: Fitorja do e bëjë Ramën më autoritar dhe më të pandjeshëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:30 - 01/05/21 |
mapo.al

Fitorja e një mandati të tretë të qeverisë socialiste do të forcojë më shumë autoritarizmin e kryeministrit Edi Rama në 4 vitet e ardhshme, ku ai mund të fuqizohet më tej duke marrë presidencën dhe legjitimuar pushtetin lokal. Sipas analistit të politikës Alfred Lela, opozita nuk krijoi dot frymën që do të përmbyste digën e ngritur nga mekanizmat e pushtetit. Sipas tij Partisë Demokratike i duhet një hapje reale për të gjitha flukset dhe idetë dhe njerëzit.

Zgjedhjet e 25 Prillit thyen një tabu duke i dhënë dhe një mandat të tretë partisë në pushtet me të gjitha problemet e skandalet që e shoqëruan mandatin e dytë të saj. Si i lexoni këto zgjedhje? Cilat ishin arsyet e këtij rezultati?
Di të them që e kanë në huq shënjestrën ata që i kërkojnë arsyet vetëm te blerja e votave, si dhe ata që i kërkojnë ato vetëm te dobësia e opozitës.


Të dyja janë të vërteta, por jo ekskluzivisht përjashtuese. Ajo që duket nëpërmjet shifrave është pjesëmarrja konstante e votuesve, çka tregon se nuk pati dalje masive, çka nga ana e saj, tregoi se Basha dhe Kryemadhi, me partitë dhe aleatët e tyre, nuk gjeneruan dot frymë.

Mendoj se pjesëmarrja dërrmuese do të ishte i vetmi tregues i sigurt i fitores së opozitës, dhe mundësia që numri i lartë në favor të saj ta përmbyste digën e ngritur nga mekanizmat e pushtetit ku futet edhe shitblerja e votës.Në këto kushte qeveria arriti të ruajë mbështetjen e vet duke bërë çmos në të njëjtën kohë të pengojë opozitën. Reforma territoriale dhe favorizimet e Kodit Zgjedhor i dhanë atë diferencë në mandate qeverisë, e cila ka arritur jo të fitojë, por të ruajë statusquo-në. Në anën tjetër Partia Demokratike u kthye te votat e saj, por edhe ajo ruajti statusquo-në e vetes. Bashës iu deshën tetë vjet për ta çuar PD në kuotat ku e la Sali Berisha pas tetë vitesh në pushtet. Mendoj se kjo është fabula ku demokratët duhet ta fillojnë analizën.


Çfarë pritet të ndodhë me qeverisjen në 4 vitet e ardhshme me fitoren e Ramës?

Rama është tashmë lideri absolut i vendit dhe kjo do ta bëjë edhe më autoritar, edhe më të pandjeshëm ndaj ankesave për rënien e parametrave demokratikë. Ai zotëron tashmë partinë dhe Shqipërinë, si horizontalisht ashtu dhe vertikalisht. Pas një viti ai çon në Presidencë një njeri të vetin, ndërkohë që pas dy vitesh, nëse nuk ka zgjedhje të parakohshme, hyn në garë vendore e cila do t’i shërbejë për ta rilegjitimuar edhe në pushtet lokal. Le të themi se është një Ramë edhe më i paparashikueshëm, në nevojë dhe dëshirë të rritur të eksperimenteve.

Në krahun opozitar kanë nisur debatet duke kërkuar një fajtor për humbjen. Partia Demokratike tregoi rritje të mbështetjes, por jo të mjaftueshme për të marrë pushtetin, çfarë pritet që të bëjë partia më e madhe në opozitë pas këtij rezultati?

PD nuk i lejohet të bëjë gabimin e shpërfilljes së atyre që ngrenë zërin sot, por t’i trajtojë si pjesë e rëndësishme e procesit të ringritjes. E di se ka ngazëllim për faktin se ish-demokratët si Topalli e Patozi dështuan në këto zgjedhje, por mjafton të kujtohet se kanë qenë dy ish-demokratë, Jozefina Topalli e Tonin Uldedaj, ish-administrator i Shëngjinit që i kanë hequr një mandat në Shkodër PD-së.

PD nuk mund të bunkerizohet më gjatë dhe do të kishte qenë shumë më mirë nëse Basha në vend që të imitonte Ramën të imitonte Berishën dhe ta hapte partinë për të gjitha flukset dhe idetë dhe njerëzit. Nëse vazhdohet me shpalljen armiq dhe klasifikimin si shërbëtorë të Ramës të gjithë atyre që kanë një ide ndryshe, qoftë të nisur edhe nga premisa personale, 2025 do të jetë një pamje tjetër e 2021.

Qoftë edhe në kujën ‘na vodhën zgjedhjet’. Partia Demokratike nuk është rritur, ajo thjesht doli nga katastrofa që i shkaktoi vetes para katër vjetësh. Edhe njëherë për kujtesë: Bashës i janë dashur 8 vite në opozitë për ta çuar partinë aty ku e mori nga Berisha pas tetë vitesh në pushtet.

Kjo do të thotë se lidershipi i Bashës ka krijuar një ‘analfabetizëm funksional politik’ sa iu takon taktikave, strategjive dhe leximit të kujdesshëm të peizazhit dhe kronikës apo historisë politike. Thënë këtë është dritëshkurtër argumenti ‘mos i kërkoni dorëheqje Bashës’ se e pengoni në zbardhjen e ‘masakrës elektorale’ të Ramës, a thua se është Basha që e bën këtë punë, dhe a thua se aparati i juristëve dhe teknicienëve janë të Bashës dhe jo të Partisë Demokratike.

Basha duhet të japë dorëheqjen si reflektim moral dhe etik dhe pastaj nëse dëshiron le të marrë vendimin politik të rikandidimit. PD nuk duhet dhe nuk ka pse ia mbyll dyert sepse edhe ai, me të këqijat dhe të mirat, është pjesë e repertorit të partisë.

70


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas