Teknologji

“Alice”, krijohet aeroplani i parë elektrik

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:05 - 21/12/19 |
mapo.al

Ndërsa revolucioni i makinave elektrike vazhdon, duket se kjo ka prekur edhe avionët.


Në ekspozitën Paris Air Show këtë javë, prodhuesi izraelit i aeroplanëve Alice, zbuloi aeroplanin e parë në botë plotësisht elektrik.Alice me formë të pazakontë, në bordin e së cilës mund të qëndrojnë deri në nëntë pasagjerë, do udhëtojë me një bateri litium-ion, që udhëton 1046 km në lartësinë 3 km dhe me 444 km/h.Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas