Aktualitet

Ambasada e SHBA: Po ngrihet Kushtetuesja, larg kompromiseve politike





Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:41 - 13/08/19 |
ro ot

Ambasada e SHBA përmes një video të animuar, postuar në facebook tregon se si po punohet për të ngritur Gjykatën Kushtetuese. “Shihni këtë video për të mësuar se si Shqipëria do të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale, me gjykatës të kualifikuar, të paanshëm dhe apolitikë”, shkruan ambasada.


Sakaq, në video sqarohet se më përpara anëtarët e Kushtetueses zgjidheshin përmes kompromiseve politike, ndërsa tashmë anëtarët e rinj të gjykatës nuk do të kenë lidhje me politikanët. Ambasada thotë se Gjykata e re do të gjykojë të gjitha vendimet apo ligjet, qoftë edhe dekretet e Presidentit.





Etiketa: , , , ,

Pas