Aktualitet

Ambasadori gjerman: Bombardimi i Jugosllavisë në 1999, i domosdoshëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:45 - 08/04/21 |
mapo.al

Ambasadori gjerman Thomas Schieb, i cili ka shërbyer në Serbi deri në vitin 2018, gjatë një vizite në Beograd “shokoi” zyrtarët serbë duke deklaruar se bombardimi i Jugosllavisë në vitin 1999 ishte një çështje e diskutueshme, por e nevojshme.


Ai tha se reagimi ndodhi për të parandaluar një katastrofë humanitare dhe gjenocidin në Kosovë.


“Unë jam i vetëdijshëm se kjo është një çështje e diskutueshme dhe se nuk kishte asnjë vendim të Këshillit të Sigurimit të KB për fillimin e veprimeve ushtarake. Por duhet të merrej një vendim, qëllimi ishte të shmangej një katastrofë humanitare, për të shmangur gjenocidin”, tha ai.Diplomati gjerman në Serbi tha se bombardimi ishte shumë i vështirë për Serbinë, por që nuk ndodhi shumë shpejt pasi përpara ngjarjes kishte pasur disa ndërhyrje që Serbia të ndalonte krimet e luftës në Kosovë.
“Problemi ishte gjetja e një zgjidhjeje për Kosovën, të gjitha mjetet diplomatike ishin përdorur më parë”, shtoi ambasadori gjerman.1


Etiketa: , , , , ,

Pas