Aktualitet

Amerika e korporatave është në krizë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:00 - 06/05/20 |
mapo.al

Në një renditje jo specifike dhe me shkallë të ndryshme urgjence, këtu keni një listë kompanive që ditët e fundit thanë se janë nën stres ekstrem si rezultat i mbylljeve të koronavirusit.


Këto janë kompani që janë në krizë: po pësojnë pushime masive, duke raportuar humbje rekord dhe në disa raste, skedim për falimentim.


Parqet e Disney janë të mbyllura, filmat e saj nuk janë në teatro, anijet e saj të lundrimit nuk janë në det. Kompania tha të martën se fitimi i saj ra në 91% në tremujorin e parë.


(Ato gjithashtu u shprehën se parku i saj në Shanghai do të rihapet të hënën tjetër.)
GE (General Electric ) është duke shkurtuar përfundimisht një të katërtën e fuqisë së saj globale të punës.


Kompanitë e veshjeve


J. Crew skedoi të hënën Kapitullin 11 për mbrojtjen nga falimentimi.

The Gap po i harxhohen paratë dhe ndaloi pagimin e qirasë.

Shitësit me pakicë

J.C Penney nuk ka mundur të bejë pagesat e huasë dhe është në negociata me huadhënësit. Neiman Marcus ka një ngarkesë dërrmuese borxhi.
Sears ka vite qe është në stres financiar.

Ushqim

Tyson Foods ka paralajmëruar mbylljen e më shumë fermave te mishit, ndërsa Trump ftoi Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes për t’i mbajtur fermat të hapura.

Fitnes

Gold’s Gym ka skeduar falimentin.

Linjat ajrore të huaja

Lufthansa po humbet 1 milion dollarë në orë.

Linjat ajrore vendase (Shba)

United thotë se punonjësit duhet të marrin në konsideratë ndihmën vullnetare dhe gjithashtu ata do të heqin dorë nga një e treta e stafit të saj të zyrës.

Boeing, i cili tashmë ishte në telashe për shkak të problemeve me 737 Max të tij, do të shkurtojë 16,000 njerëz.
Linjat e lundrimit

Firma e kontabilitetit Norvegjeze Cruise Line tha në një deklaratë qeveritare që mund të ndalë aktivitetin.

Hotele dhe shërbime të ndarjes së banesave

Airbnb njoftoi pushime masive. Marriott dhe Hilton kanë dy-ja punonjësit me leje.

Makinat

Hertz mori një shpëtim urgjent nga huadhënësit. Kompanitë e makinave gjithashtu kanë vështirësi.  Ford u tha investitorëve se do të humbasin 5 miliardë dollarë në tremujorin e ardhshëm.

Kompanitë e naftës

Nëse nafta mbetet jashtëzakonisht e lirë, qindra kompani të naftës amerikane mund të falimentojnë.

Jo të gjitha kompanitë janë nën stres.

Amazon e shikon veten si pjesë të infrastrukturës kombëtare të strehimit dhe po korr shpërblime të kënaqshme. Ajo është duke bërë 10,000 dollarë në shitje çdo sekondë, sipas një vlerësimi.

Çfarë ndodh në rast falimenti?

Në disa raste, pandemia e koronavirusit po i shtyn kompanitë në prag të falimentimit. Por nëse një kompani skedon për faliment nuk do të thotë se ajo do të pushojë së ekzistuari. Chris Isidore e CNN, një ekspert i certifikuar në mbulimin e falimentimeve, shpjegon se çfarë ka të ngjarë të ndodhë me kompanitë që paraqesin Kapitullin 11:

Kompanitë përdorin falimentimin për të derdhur borxhet dhe detyrimet e tjera, përfshirë paratë që u detyrohen shitësve. Ata gjithashtu mund ta përdorin atë për të shfuqizuar kontratat që nuk mund t’i përballojnë më, përfshirë marrëveshjet e punësimit dhe qiradhëniet e pasurive.
Ata mund të mbyllin lokacione ose njësi të kompanisë që nuk mund të shpëtojnë.

Shumë kompani që skedojnë falimentimin shkojnë për të dalë fitimprurëse. General Motors ka pasur vitet e tij më fitimprurëse që nga falimentimi i vitit 2009.

Por shumë kompani të tjera që skedojnë kërkesat për falimentim të cilat synojnë të qëndrojnë në biznes, nuk marrin miratimin e gjykatës për planet e tyre të rimëkemjes dhe nuk ndalojnë aktivitetin. Dhe madje disa kompani që janë në gjendje të dalin nga falimentimi, detyrohen të skedojnë përsëri në të ardhmen dhe më pas të dalin nga biznesi.

Pse po mungon mishi?

Bizneset e ushqimit kanë një lloj problemi tjetër: Një në pesë restorante hamburger të Wendy nuk ju gjendet mishi. Ju nuk mund të merrni një hamburger me mish në shumë Wendy. Kjo është e rëndë për biznesin Wendy’s.

Eshtë më pak problem kjo situatë për ushqimoret, por është prap një shenjë e gjërave po ndryshojnë rrënjësisht për konsumatorët amerikanë, të cilët janë mësuar të jenë në gjendje të marrin atë që dëshirojnë kur e dëshirojnë atë. Costco po kufizon blerjet e mishit. Covid-19 vegjetarianë? Tashmë është një opsion.

Vini re se përkundër Presidentit duke thënë se ai do të thërriste Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes për të mbajtur fermat e mishit të hapura, administrata Trump ende nuk ka mundur të mbajë të hapur ndonjë fermë mishi.

Dhe impiantet e përpunimit të mishit vazhdojnë të kenë probleme duke i mbajtur punëtorët e tyre në punë. Kjo është arsyeja pse Tyson Foods paralajmëroi se do të vijnë më shumë mbyllje.

A mund të përballojmë një bllokim të dytë? Një të tretë?

Infeksionet që ndodhin sot ose nesër nuk do të diktohen menjëherë. Do të duhen dy javë ose më shumë për të mësuar nëse po përhapet tanimë. Kjo është pjesë e arsyes që ky virus është kaq i rrezikshëm.

Por Holly Yan e CNN-it zhytet pak më thellë. Ajo shikon vendet që filluan të lehtësojnë kufizimet dhe më pas u desh t’i kthehen mbrapsht sepse virusi filloi të përhapet përsëri, dhe ta kthesh çdo gjë në normalitet do të thotë që më shumë njerëz do të sëmuren dhe më shumë njerëz vdesin.

Kjo histori është azhurnuar në të gjitha për të pasqyruar më mirë ashpërsinë e krizës me të cilën përballen bizneset e përmendura. /CNN/

/Përshtati: Mapo.al/


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas