Aktualitet

Amerika Latine, epiqendër e re e pandemisë së Covid-19


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:30 - 22/05/20 |
mapo.al

Situata pritet të përkeqësohet, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se piku i krizës shëndetësore është ende disa javë larg.


Gjithashtu mungesa e testeve sugjeron se të dhënat zyrtare nuk e tregojnë panoramën e vërtetë. Edhe Meksika raportoi numrin më të lartë të rasteve me koronavirus që prej shpërthimit të pandemisë.

Me 3 mijë infektimet e reja në 24 orët e fundit, të prekurit shkojnë në gati 60 mijë. Përhapja e shpejtë e virusit edhe në shtetet të tjera të Amerikës Latine, si Kili dhe Peruja po shton frikën se rajoni mund të kthehet në epiqendrën e re të pandemisë.

Lexo edhe :  Tmerr në Indi, mbi 2700 të vdekur nga koronavirusi në 24 orë


1Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas