Aktualitet

Ana “negative” e Suedisë nën pandemi, si “u lanë” të vdisnin të moshuarit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:42 - 11/05/20 |
mapo.al

Nëna e Bjorn Branngard vdiq në një azil në Stokholm, ku gati një e treta e banorëve u infektua me koronavirus. “Ata nuk kishin kohë të shqetësoheshin për të”, i tha Branngard AFP.Rezultati i testit të saj erdhi dy ditë pasi vdiq – ishte negative. Branngard, megjithatë, pretendon se ajo vdiq për shkak të kujdesit të pamjaftueshëm dhe thotë se stafi në azil nuk kishte pajisje mbrojtëse.


Suedia, liria e së cilës ndaj pandemisë ka fituar vëmendjen ndërkombëtare, pranon se nuk i ka mbrojtur në mënyrë të duhur të moshuarit, pasi pothuajse të gjitha vdekjet e lidhura me COVID-19 në vend kanë qenë në shtëpi pleqsh.
Ekzistojnë artikuj të shumtë në mediat suedeze në lidhje me punonjësit e shtëpive të pleqve që vazhdojnë të punojnë pavarësisht mungesës së pajisjeve mbrojtëse.Megjithatë, disa nuk pranuan të vinin në punë për shkak të mungesës së stafit nëpër shtëpi. Sidoqoftë, të tjerë pranuan të shkonin në punë përkundër simptomave të koronavirusit, ndërsa disa banorë dyshohet se ishin të infektuar gjatë vizitës në spitale për shkak të problemeve të tjera, pas të cilave ata u kthyen në shtëpitë e tyre dhe pa dije përhapnin virusin.


Në Suedi, një vend me 10.2 milion njerëz, më shumë se 26,000 njerëz janë infektuar dhe më shumë se 3.200 kanë vdekur.

Pas shpërthimit të epidemisë, autoritetet thanë se përparësia ishte mbrojtja e atyre më të vjetër se 70 vjeç. Megjithatë, më shumë se 90 përqind e vdekjeve janë mbi 70 vjeç.

Gjysma e tyre ishin banorë të shtëpive për të moshuar dhe të sëmurë, ndërsa një e katërta e atyre që vdiqën morën kujdes shëndetësor në shtëpinë e tyre, sipas të dhënave nga Bordi Kombëtar Suedez i Shëndetit dhe Mirëqenies.

“Ne kemi dështuar në mbrojtjen e të moshuarve tanë. Kjo është shumë serioze dhe është një dështim i shoqërisë në tërësi. Ne duhet të mësojmë nga kjo”, tha ministrja e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale, Lena Hallengren.

Për dallim nga vendet e tjera evropiane, duke mos llogaritur Bjellorusinë, Suedia nuk mbylli shkollat ​​fillore, kafenetë dhe restorantet dhe u bëri thirrje banorëve të respektojnë distancën sociale, pa vendosur kufizime. Vizitat në shtëpitë e pleqve u ndaluan vetëm në 31 mars. Vendet fqinje prezantuan ndalimin përafërsisht në të njëjtën kohë, por kishte shumë më pak vdekje në shtëpitë e pleqve të atyre vendeve.

Lexo edhe :  Varianti i ri i koronavirusit - BE propozon masa të reja për udhëtimet

Në Suedi, që nuk është zakon në vendet e tjera nordike, shtëpitë e pleqve shpesh janë komplekse të mëdha me qindra banorë. Ato janë të disponueshme vetëm për njerëz me shëndet shumë të dobët dhe shpesh i përkasin një “grupi shumë të prekshëm”, tha Henrik Lysell nga Bordi Kombëtar i Shëndetit dhe Mirëqenies.

Bjorn Branngard konfirmoi për AFP se punonjësit e shtëpisë ku po qëndronte e ëma nuk kishin pajisje të përshtatshme mbrojtëse. “Nuk kishte mbrojtje. Personeli shkoi nga departamenti në departament dhe përhapi virusin,” tha ai.

Në zonën më të madhe të Stokholmit, epiqendrën e infeksionit në Suedi, më shumë se gjysma e shtëpive të pleqve kanë konfirmuar raste të infeksionit koronavirus. Kommunal, sindikata më e madhe e shërbimeve publike të Suedisë, anëtarët e së cilës janë shumë punëtorë të azileve, fajësuan trajnimin e dobët për situatën në shtëpitë e pleqve.

Kommunal deklaron se në mars, 40 përqind e të punësuarve në shtëpitë e Stokholmit ishin punëtorë të pakualifikuar në kontrata afatshkurtra, të paguar me orë dhe pa siguri në punë, ndërsa 23 përqind e tjerë ishin atje për punë të përkohshme. Këta janë njerëz që nuk mund të përballojnë të mos shkojnë në punë, edhe nëse janë të sëmurë.

“Ka shumë njerëz që punojnë në më shumë se një shtëpi, gjë që gjithashtu kontribuon në zgjerimin më të shpejtë të infeksionit,” tha Ulf Bjerregaard i Kommunal.

Në fund të prillit, Kommunal paraqiti një ankesë në organin rregullator suedez për kushtet e punës, duke pretenduar se 27 nga 96 repartet në shtëpinë e nënës së Branngard kishin vdekur nga koronavirus deri më tani, dhe stafi ende nuk kishte marrë pajisje mbrojtëse dhe testimin e koronavirusit të ofruar. Prokuroria ka nisur një hetim paraprak për këtë.

Instituti Suedez i Shëndetit Publik pretendon, megjithatë, se rezultatet e përmirësimit të kushteve higjienike në shtëpi janë treguar. “Stokholmi në të vërtetë po regjistron një rënie të qartë të rasteve (në shtëpi pleqsh), gjë që është pozitive,” tha shefi epidemiolog suedez Anders Tegnell.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas